Duyuru Detay

Duyuru Listesi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça sorulan sorular;

Soru 1: Kalıntı denemesini 1 Haziran 2024 tarihinden önce bir ya da birkaç bölgede kurdum, aynı üründe denemesini henüz kurmadığım diğer bölgeler için Haziran ayı deneme bildirimi başvurusunda bulunmam gerekiyor mu?

Cevap 1: Eğer kalıntı, yan etki ya da direnç denemelerinizden herhangi birini 1 Haziran 2024 tarihinden önce kurmuş iseniz, sistem üzerinden deneme bildirim başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Aynı BKÜ için denemesini henüz kurmadığınız diğer bölgelerde, deneme adres kurulumunu denemeyi    kurmadan en az bir gün önce kep hesabı üzerinden (sistem üzerinden başvuru yapılamamasının gerekçesi belirtilerek) Genel Müdürlüğe bildirmeniz yeterli olacaktır. 

Eğer 1 Haziran 2024 tarihine kadar kalıntı, yan etki, direnç denemelerini hiç kurmamış iseniz sistem üzerinden deneme bildirim başvurusunun yapılması zorunludur. Aksi halde bir sonraki deneme bildirim dönemini beklemeniz gerekmektedir.

Soru 2: Kalıntı, yan etki ya da direnç deneme bildirim başvurusunda bulunulurken biyolojik etkinlik deneme bildiriminin de sisteme girilmesi gerekiyor mu?

Cevap 2: Daha önceden biyolojik etkinlik deneme bildirimi başvurunuz varsa ve süresi içerisinde kurulmuşsa biyolojik etkinlik deneme bildirimi başvurusunu yapmanıza gerek yoktur. Bu sebeple başvuru dönemi içerisinde (biyolojik etkinlik, direnç, kalıntı, yan etki) gibi başvuru türlerinden istediğiniz konuyla ilgili başvurunuzu dönemi kaçırmadan sisteme girmeniz gerekmektedir.

Soru 3: Deneme bildirim başvurumu silmek istiyorum nasıl silebilirim?

Cevap 3: Deneme bildirim başvurularında idareye düşmemiş ise iki türlü silme işlemi bulunmaktadır. İdareye düşen başvurular silinememektedir.

  1. Yapmış olduğunuz başvuru henüz idareye düşmemiş ise denemenin üzerinde bulunan SİL butonu ile ürüne ait tüm deneme bildirimleri siline bilinmektedir.
  2. Yapmış olduğunuz başvuru henüz idareye düşmemiş ise sistem üzerinde bulunan “……….deneme bildirim başvurusunda bulunmak istemiyorum” butonu tıklanarak başvuru pasif hale getirilmektedir

Soru 4: Komisyonda devam eden fakat henüz sonuçlanmamış emsal ruhsat başvurum var. Bunun için komisyonun cevabı “biyolojik etkinlik, Kalıntı vb. denemelerinin tekrar kurulması” gibi süreci tamamlanmayan başvurular için, nasıl bir yol izleyebilirim?

Cevap 4: Komisyonda devam eden emsal ruhsat başvurularınız için istenilen bilgi belgeyi gönderip komisyonda sürecini devam ettirebilirsiniz ya da başvurunuzu iptal ettiğinizi beyan eden dilekçenizi kep hesabı üzerinden Bakanlığımıza ileterek Yeniden başvuru yapabilirsiniz ancak daha önce ödemiş olduğunuz ruhsat başvuru ücretinden faydalanamazsanız.

Soru 5: Ruhsat süre uzatımı (Temdit) başvuruları için denene kurmamıza gerek var mı?

Cevap 5: Temdit işlemleri için; biyolojik etkinlik deneme bildirimi başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Bakanlığımızca istenilen belgeler ve ödeme dekontu ile birlikte süresi içerisinde fiziksel olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

NOT

*Biyolojik etkinlik, direnç, kalıntı, yan etki deneme bildirim başvurularınızı sistem üzerinden sanal pos ile ödemesini yaparak en geç 15 Haziran 2024 tarihine kadar yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir sonraki deneme bildirim dönemini beklemek durumunda kalabilirsiniz.

  • Ödemeleri tek tek yapmak isteniliyor ise her bir başvuru kaydından sonra hemen ödeme yapmanız gerekmektedir. Tek seferde toplu ödeme yapmak isteniliyor ise sepetinizde ne kadar başvuru var ise sistem otomatik toplar ve hesabınızdan çekilir.

11.06.2024