Sizden Gelenler


BKÜ veri tabanında Deneme Kurulum Bilgi giriş sayfasında istenen bilgileri girdim ve imzalı dilekçeyi de sisteme yükledim . E-imza kısmından imzalama yapamıyorum. Aktif olup olmadığı konusunda bilgi rica ediyorum.

https://bkufirma.tarimorman.gov.tr/Duyuru/DuyuruDetay/86 adresinde yer alan "BKÜ Komisyon Elektronik Başvurularında E-İmza Kullanımına Başlanmıştır" başlıklı duyuruda yer verilen E-imza kullanım kılavuzundaki adımları takip ederek elektronik belge imzalama alt yapısını hazırlayınız. Sahip olduğunuz E-imzanın sağlıklı çalışıp çalışmadığına ilişkin dokümanda yer verilen testleri yapınız. 

Bu işlemleri tamamladığınız halde elektronik imzalamada sorun yaşıyorsanız Daire Başkanlığımız ile irtibata geçiniz.

Piyasaya arzı veya tamamen satışı durdurulan/ durdurulma sürecinde olan etken maddeye sahip BKÜ lerinin arama motorunda yanlarında bu durumun belirtilmesinin iyi olacağı kanısındayım.

Şu an Doküman --> Yasaklı Aktif Maddeler menüsünden excel dosyası indirilerek aktif maddenin ithalatının sonlandırılma tarihi, imalatının sonlandırılma tarihi ve kulanımının sonlandırılma tarihi bilgilerine ulaşılabilir.

Bu bilgilere web sayfası üzerinden erişim güzel bir fikir olabilir. Uygulamaya alınıp alınmayacağı hususunda konuyu Daire Başkanlığımız'a iletmemiz gerekli.

 

Arama Motoru ''HATA'' verdiği için arama yapılamıyor

Hatayı düzelttik. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bkü bayilik Bkü bayilik sınavı için güncel kaynaklarınıza ulaşabileceğimiz Bi platform yok. Piyasada o yüzden çok sahtekarlar var kaynak bulmakta zorlanıyoruzsınavı için güncel kaynaklarınıza ulaşabileceğimiz Bi platform yok. Piyasada o yüzden çok sahtekarlar var kaynak bulmakta zorlanıyoruz

Bkü bayilik sınavı için güncel kaynaklara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://bku.tarimorman.gov.tr/YararlanilacakKaynak/Liste

Arama motorunda, Zararlı Organizma: Kabakgil sineği Dacus ciliatus (Dacus ciliatus) yazıp arama yapınca sistem hata veriyor bilgilerinize, iyi çalışmalar

Herhangi bir tavsiyesi kalmadığından detay görüntülenmiyor. Bu zararlı organizmaya ait geçmiş dönemdeki tavsiyeleri görüntülemek için "Tavsiye Alternatif" sayfamızda "Zararlı Organizma: Kabakgil sineği Dacus ciliatus (Dacus ciliatus)" araması yapabilirsiniz.

Yasaklı Aktif Madde Dosyasını sistemden indiremiyorum.Yardımcı olabilir misiniz

Sorun çözüldü. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

bir etkili maddesnin o ürüne ruhsatı var mı yok mu bulmak hiç pratik değil.. Spinosad vişneye ruhsatı var mı yok mu? bulmak ölüm..

Ruhsatı var mı yok mu sorusuna hızlı cevap bulmak için Tavsiye Alternatif sayfasını kullanınız. Tavsiye Alternatifte Aktif Madde Grup: Spinosad  ve MRL Ürün: Kiraz/Vişne seçimlerini yapıp Bul butonuna tıklayınız. Kiraz için tavsiyesi varken vişne için tavsiye gözükmüyor an itibariyle. Sağda yer alan Tüm Tavsiye Detayları butonuna tıklandığında ise kullanılabilecek ilaçlara ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

Not: 

  1. Spinosad aramasında MRL Ürün: Kiraz/Vişne kullandık. Bu Mrl ürüne bağlı bitkileri görüntülemek için Ruhsat --> MRL Oranları menü yolunu izleyiniz. Gelen sayfada vişne yazıp gelen otomatik tamamlamada MRL Ürün: Kiraz/Vişne seçimini yapıp Bul butonuna tıklayınız. Gelen bilgilerden birinde MRL Ürün sütununda Kiraz/Vişne-140020 linkine tıklayınız. Gelen sayfada ilgili bitkiler kısmında MRL Ürün: Kiraz/Vişne araması yaptığınızda otomatik olarak arama yaptığınız # Kiraz #Vişne, Kiraz #Vişne #Kiraz,Şeftali vs bitkileri gözlemleyebilirsiniz.  
  2. Tavsiye Alternatif aramasında birden fazla mrl ürün araması yapabilirsiniz. Mesela: Aktif Madde Grup: Spinosad, MRL Ürün: Patlıcan ve MRL Ürün: Biber şeklinde. An itibariyle 7 tavsiye mevcut.
BKÜ sınavına girebilmek için öncesinde anadolu üniversitesi tarım teknolojileri bölümünden mezun olmak yeterli olur mu

İyi günler, bayilik sınavına girebilmek için bitki sağlığı ile ilgili dersleri almış olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için 0 312 258 75 67 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Fumigasyon gurubundaki ilaçları listelemek hk.

İyi günler Arama motorundan Ruhsata girin buradan Ruhsat detaylı aramayı seçin açılan sayfada Ruhsat grubu sekmeninden Fumigantı seçin BUL sekmesini tıkladığınız zaman ruhsatlı ürünlere ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi alabilmek için 0 312 258 75 57 numaralı telefona ulaşabilirsiniz.

Dear Sir or Madame, I would like to find the way for searching which are the available plant protection products (specifically pheromones) that are authorized in Turkey. Is there a way I can find that information? Thanks and best regards.

You should click  Licenses --> License Detail Search item from application menu. PPP with Licensed page appears. In this page choose Feromon or Feromon+Tuzak choice from  RUHSAT GRUBU combobox. Finally click Find button then plant protection products which are pheromones filtered on page.

Merhaba, Ruhsat detaylı arama sayfası çok donuyor ve sayfa yazılan aktifleri bir kere çıkartsa ikinci kez aramak istediğmizde ulaşamıyoruz. Lütfen ilgilenir misiniz işlerimiz çok aksıyor. teşekkürler

Tekrar deneyebilir misiniz

Tavsiye Arama kısmında alınan tavsiyeler ile geçici tavsiyeleri ayırabilir misiniz? Geçici tavsiyeleri başka bir alanda zaten paylaştığınız için, tavsiye alan ruhsat paylaşımlarının tamamını görememekteyiz. Ayrıca bu kısmı toplamda 250 basamak görüntülenebilirden, 500 basamak görüntülenebilir hale getirebilir misiniz?

Yeni yayınladığımız "Tavsiye Alternatif" sayfasında kayıt gösteriminde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Örneğin an itibariyle "MRL Ürün: Domates" aramamıza karşılık 570 kayıt görüntüleme yapılabiliyor. 

Bana bu veritabanını kullanmayı öğretir misiniz ? Sanırım çok fazla şey istemiş olacağım.

Merhaba,

Siz bir şeyler yazdıkça aramak istediğiniz konu gelir. Çoklu arayabilirsiniz. Mesela elmada abamectin aktif madde grubuna elma içkurdunda ruhsatlı tavsiyeleri getir gibi sorguları tek seferde yapabilirsiniz.

  • Yukarıdaki menüde İletişim --> Yenilikler yolunu izleyerek bu zamana kadar yayınladığımız yardımcı çok kısa videoları izleyebilirsiniz.
  • 18 g/l Abamectin, 20 g/l Abamectin gibi tüm abamectin türevlerini tek seferde aramak için "Aktif Madde Grup: Abamectin" şeklinde arayınız.
  • Biber, Biber (Örtü Altı), Biber (Sera) gibi tüm biber bitkisi türevlerini tek seferde aramak için "MRL Ürün: Biber" şeklinde arayınız.
  • Tavsiye Arama sayfasından tüm ruhsat tavsiyelerine, geçici tavsiyelere (1 sene öncesine kadar ruhsatlı olanlar dahil) ve biyolojik mücadele etmeni tavsiyelerine erişebilirsiniz.
  • Yakında tavsiye arama için daha sade aktif madde bazlı farklı bir alternatif sunmayı planlıyoruz.

İyi çalışmalar dileriz.

Geçici tavsiye yapılan ürünler ile ilgili olarak, geçici tavsiye sona erdikten sonra arama motorunda bir buton açılarak erişime izin verilmesi.Örneğin cevizde kullanılan lambda cyhalothrin etken maddesi geçici tavsiye kapsamında kullanımı sona ermiş.

Tavsiye Arama ve Geçici Tavsiye sayfalarında 1 sene öncesine kadar geçici tavsiye süresi sona ermiş tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Tavsiye arama sayfasında "Son İlaçlama ile Hasat Arası Süre" sütununda artan yada azalan şekilde sıralama yapmanın özellikle kısa süreli bkülere ulaşma noktasında bizler açısından kolaylık olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Tavsiye Arama sayfasında "Doz" ve "Son İlaçlama ile Hasat Arası Süre" sütunlarında sıralama yapılabilme imkanı sunuldu. Kullandığınız tarayıcıda (Chrome, Firefox) en son sürüm scriptleri alabilmeniz için CTRL + F5 tuş kombinasyonunu bir kez kullanmanızı öneriyoruz.

Teşekkür ederiz.

 

Merhaba. Tavsiye arama kısmında arama kutusuna bitki ismi girildiğinde birden fazla sonuç çıkmakta ve buda karışıklığa neden olmakta. Örneğin domates için arama yapmaya çalıştığımda 16 tane domates kaydı çıkıyor. Tek bir kayıt çıkması yaşadığımız zorluğu çözecektir. İyi çalışmalar.

Merhaba,

Mrl Ürün Detay sayfasında "İlgili Bitkiler" başlığında MRL Ürün: Domates'e bağladığımız domates türevlerini görebilirsiniz. Henüz tam olgunlaştırmasak da MRL Ürün: Domates seçip arama yaparsanız ilgili bitkiler kısmında kayıtlı tüm domates türevlerini tek seferde arayabilirsiniz.

Kıymetli kullanıcılarımız, "İlgili Bitkiler" kısmında bağlanmasını istediğiniz bitkiler varsa bize ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler.

 

Ruhsat Detay SAUPOLO 80 WG (İMAL) bekleme süresi hk.

İyi günler

% 80 Kükürt Aktif maddesine ait ürünlerde son ilaçlama ile hasat arasında süre bulunmamaktadır.

eri tabanındaki ürünlerin excell formatında görüntelenebilir olması kullanıcı açısından çok faydalı olur.

Bitki Koruma Ürünleri Veri tabanında bilgilerin sürekli güncellendiğinden ve verilerde değişmeler olduğundan. Exel formatında çıktılarının alınması ve aktarılması konusundaki talebiniz uygun görülmemiştir.

Merhaba,Bku veri tabanını excele alabilmek ile ilgili ön yazımızı Bakanlığınıza ilettik.Konuyla alakalı

Bitki Koruma Ürünleri Veri tabanında bilgilerin sürekli güncellendiğinden ve verilerde değişmeler olduğundan. Exel formatında çıktılarının alınması ve aktarılması konusundaki talebiniz uygun görülmemiştir.

Arama motorunda bitki adıyla yapılan aramalarda etken maddelerin hepsi çıkmamakta ve tek tek etken madde yazıldığında ruhsatlı olduğunu görmekteyim. Sistemin iyileştirilmesini talep ediyorum.

Arama motorunda örneğin Elma arayınca "Bitki Detay" sayfası açılır. Bu sayfada "Aktif Madde Grupları" başlığında bitkide tavsiyeli alfabetik olarak sıralanmış tüm etken maddeleri görebilirsiniz.

BKÜ veritabanında ki Tavsiye Arama Sayfasından ruhsatlı bitki koruma ürünlerini bulabiliyoruz. RUHSATLI “bitki gelişim düzenleyiciler, bitki aktivatörleri ve defoliantlar” ile ilgili bilgilere de Tavsiye Arama Sayfasından ulaşabilmemiz mümkün müdür?

Evet mümkün.

Tavsiye Arama sayfamızda Bul butonunun hemen solundaki RUHSAT GRUBU kombosundan önce "Bitki Gelişim Düzenleyicisi (BGD)" seçimi yapıp ardından örneğin "Bitki:Elma" ve "Aktif Madde Grup: Metamitron" çoklu seçimlerini de yapıp daha filtrelenmiş tavsiye verisi ile çalışabilirsiniz.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

Hatırladığım kadarıyla sizden gelenler kısmındaki ilk öneriyi ben yapmıştım. Hala bir ilerleme olmadığını görüyorum. Böyle olunca arama motorunun bir anlamı olmuyor. Aradığınızı bulmanız tesadüflere bağlı.

"Arama Motoru" sayfası kısıtlı imkanlara sahip bir sayfa. Tavsiye Arama sayfamız daha çok işlevsellik sunuyor. "Tavsiye Arama" sayfamızı kullanıp yeniden geri bildirimde bulunabilir misiniz? Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Tavsiye arama sayfasına herhangi bir kültür bitkisinin adını (Örnek. Ayçiçeği) yazınca o kültür bitkisinde ruhsatlı herbisit aktif maddelerinin eksiksiz olarak görüntülenmesi önemli bir konu. Teşekkürler.

Tavsiye Arama sayfamızda Ayçiçeği bitkisini arayınız. Gelen arama sonuçlarındaki herhangi bir Ayçiçeği bitkisi üzerine tıkladığınızda görüntülenen "Bitki Detay" sayfamızda Ayçiçeği ile ruhsatlı tüm aktif maddeleri alfabetik olarak görebilirsiniz.

Veritabanı sayfasında arama yapmak için "Domates" yazdığımızda "domates sera, domates tarla, domates tarla sera, domates örtüaltı, domates mısır, domates biber, domates ayçiçeği" gibi 19 adet farklı arama grubu ile karşılaşıyoruz. "Biber" kelime ile arama yaptığımızda da aynı durumla (18 arama grubu) karşılaşıyoruz. arama sayfasına yazdığımız bitki ile ilgili olarak ruhsat ve geçici tavsiye almış bütün ürünlerin tek bir listede toplanması daha iyi olacaktır.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar,

Bahsettiğiniz şekilde "Domates, Biber, Patlıcan" gibi bileşik bitki tavsiyeleri ve "Sebze" veya "Meyve" gibi genel bitki tavsiyeleri Ocak 2018 itibariyle sistemden temizlenmesi hedefiyle Daire Başkanlığımız personelinin çalışmaları büyük bir özveri ile devam etmektedir.

Yapılan çalışma tamamlandığında bahsettiğiniz sorun çözüme kavuşturulacaktır.

Kıymetli geri bildirimlerinizin devamını diler teşekkür ederiz.  

Arama yaptıktan sonra sonuçlar kısmında ticari isimleri gelen ilaçların firma isimleri de gelse çok daha iyi olur. Yada çoklu aramada hastalık etmeni ile birlikte firma adı yazalım. Söz konusu durum hasıl olan ihtiyacı karşılayacaktır. Şimdiden ilginize teşekkürler.

Yakın zamanda yaptığımız bir yenilik ile "Ruhsat Detaylı Arama" sayfamızdan zararlı organizma veya bitkiye iyi gelen ilaçları bulabilme imkanı sunduk. Uygulamanın ana sayfasında an itibariyle ilk sıradaki (Ruhsat detaylı aramada düzenleme başlıklı 23 saniyelik) videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

   

Sayfanızı yeni gördüm hoşuma gitti açıklamalar profesyonel ama biraz araştırdım nar ile ilgili gelişim ve zararlılarla mücadele konusunda bir şey bulamadım. Bu arada uygulamanızı indirdim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu arada nar ile ilgili ve hatta zeytin ile ilgili gelişim ve zararlılarla ilgili dönemsel çalışmalarınız varsa mail yoluyla da gönderebilirsiniz. Ölçümleriniz 100 lt suya göre olursa sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

İyi günler,

Nar zararlıları ile ilgili gerekli tavsiyeler veri tabanımızda bulunmaktadır.

Sayın Yetkili, bir önceki mesajıma en kısa sürede cevap vermeniz beni mutlu etti. Sizden ricam Tavsiye Arama butonu içinde ''Bitki'' eki'nin RUHSAT DETAYLI ARAMA butonunun da içinde olması biz kullanıcılar adına ruhsatlı ürünler için araştırma yaptığımızda bilgiye doğrudan ulaşmamızı sağlayacaktır. Dikkate aldığınız için teşekkür ederim.

"Ruhsat Detaylı Arama" sayfasına hem bitki hem zararlı organizmadan arama yapılabilme işlevi kazandırdık. Uygulamanın ana sayfasından konu ile ilgili hazırladığımız kısa videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz. Kıymetli geri bildirimlerinizin devamını diler teşekkür ederiz.  

Yararlı bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim. Sizden ricam Ruhsat Detaylı Arama butonuna tıkladıktan sonraki adımda, AKTİF MADDE ye göre alfabetik sıralama yapılamıyor. Bu düzeltilirse çok seviniriz. İyi çalışmalar dilerim.

Talebiniz karşılandı. Teşekkürler.

Sayın Yetkili, Ruhsat Detaylı Arama sayfasında ruhsat no yazan sütunün yanına ek sütun olarak formülasyon şekillerini de ekleyebilir misiniz ? Önceden yazıyordu şimdi yazmıyor. Teşekkürler.

Gerekli işlem yapıldı. Hatırlattığınız için teşekkür ederiz. 

Çok güzel bir program. Zamanla daha güzel olacağına inancımız tam. Raundup isimli herbisiti ticari adla aratınca çıkmıyor.

Samimi mesajınız için teşekkür ederiz. Sizler'e sunduğumuz hizmetin kalitesini her geçen gün daha da arttırma hedefiyle çalışmalarımız sürüyor.

Aradığınız ilaç Roundup olabilir mi? Eğer değilse bize tekrar geri bildirimde bulunabilir misiniz?   

185 G/L SPİRODİCLOFEN+15 G/L ABAMECTİN aktif maddeyi aratınca RAİDER SÜPER (İMAL) bulunuyor. Ama Agriver Super aratınca 185 G/L SPİRODİCLOFEN+15 G/L ABAMECTİN aktif madde çıkmıyor. İkiside aynı aktif olmasına rağmen bulunmuyor ayrı ayrı aratılması gerekiyor. Aktiflerdeki bir nokta, virgül, harfin ü veya u olması, boşluk bırakılması hatalara neden oluyor. Aranan ilaçlar bulunmuyor.

"Agriver Süper" in hiç tavsiyesi olmadığından  "Tavsiye Arama" ekranından bulunamaması normal. "Ruhsat Detaylı Arama" dan ulaşabilirsiniz. Problem yaşadığınız farklı örnekleri bizimle paylaşabilirseniz gereğini yaparız. Teşekkürler.   

Sayın Yetkili, ekte ekran görüntüsü olan ve geçici tavsiyeler kısmında incir pasında tavsiye verilmiş 250 g/l azoxystrobin içerikli formülasyonlarda doz hatalı olabilir. 400 ml/100 lt su dozu çok yüksek. 0 fazlalığı ile 40 ml/100 lt su olabilir. İyi çalışmalar.

Sehven yapılan doz hatası düzeltilmiştir. ilginiz için teşekkür ederiz.

Yasaklı veya kısıtlı aktif maddeleri de burada görebilmemiz mümkün müdür. Bu site sürekli güncellendiği için burada takip etmemizin bilgiye kısa sürede ulaşmamız açısından yararlı olacağını düşünmekteyim. Gereğini arz ederim. Saygılarımla.

Doküman menüsünde "Aktif Madde Rapor" kısayolundan her daim en güncel olacak şekilde talep ettiğiniz excel raporuna erişebilirsiniz. 

Sunucu Hatası404 - Dosya veya dizin bulunamadı.Aradığınız kaynak kaldırılmış, adı değiştirilmiş ya da geçici olarak kullanım dışı.https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/

"https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/" geçerli bir link olmadığından uygulamanın 404 hatası vermesi normal. Herhangi bir problem yok. Teşekkürler.  

Google Chrome kullanıyorum ve Tavsiye Arama sayfasına "Bitki: Ayçiçeği" ve Ruhsat Grubu seçimlerinden "Herbisit" seçimi yapınca % 47,5 Linuron aktif maddesi görünmüyor. Ayrıca 450 g/L linuron da görünmüyor. Teşekkür ederim.

Tavsiye Arama sayfasında "Bitki: Ayçiçeği" seçimini yaptıktan sonra linuron yazıp gelen otomatik tamamlamada "Aktif Madde Grup: Linuron" ibaresini seçiniz. Son olarak da ruhsat grubundan "Herbisit" seçimi yapıp "Bul" butonuna tıklayınca bahsettiğiniz iki aktifin geçtiği tavsiyeleri bulabilirsiniz.

"Aktif Madde Grup: Linuron" araması yaptığınızda Linuron aktif madde grubunun tüm türevlerinin (% 47,5 Linuron, 450 g/L linuron, ...) hepsinde aynı anda arama yapmanız anlamına geliyor.  Umarım yardımcı olabilmişizdir. Teşekkürler.

Herhangi bir kültür bitkisinde ruhsatlı herbisit aktif maddelerini bulmak için ruhsatlı tüm herbisit aktif maddelerini tek tek tavsiye arama kısmına yazarak o kültür bitkisinde ruhsatlı olup olmadıklarını aramak pratik olmayacaktır. Ayrıca veri tabanında ruhsatlı herbisit aktif maddelerinin neler olduğu da tek bir liste halinde listelenmemektedir. Bu nedenle tavsiye aramaya herhangi bir kültür bitkisinin adını yazarak o kültür bitkisinde ruhsatlı hangi herbisit aktif maddelerinin olduğunun eksiksiz olarak görülebilmesi konusu çok önemlidir. Bu konu ile ilgili olarak, tavsiye aramaya "Linuron" yazınca Ayçiçeğinde %47,5 ve 450 g/L linuron aktif maddeleri geliyor. Ancak, tavsiye arama kısmına "ayçiçeği" yazdığımızda gelen seçenekler (Ayçiçeği, Ayçiçeği + pamuk, vs.) tek tek incelendiğinde "linuron" aktif maddesi hiç bir seçenekte görüntülenmemektedir (Çıkmamaktadır). Bu ve bunun gibi durumların tek tek gözden geçirilerek eksikliklerin giderilmesi konusu çok önemlidir. Saygılarımla.

Tavsiye Arama sayfasında "Bitki: Ayçiçeği" ve Ruhsat Grubu seçimlerinde "Herbisit" seçimi yapınca % 47,5 Linuron aktif maddesinin kullanıldığı tavsiyeyi bulduk. Bu şekilde deneyip tekrar görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Ruhsat gruplarına göre aktif madde excel raporu alınabilmesi hususunu Daire Başkanlığımız'la görüşmemiz lazım.

Uygulamamız ile ilgili bize gönderdiğiniz geri bildirimlerin çok değerli olduğunu ve mutlaka okuduğumuzu bilmenizi isteriz. Teşekkürler... 

Öncelikle yapmış olduğunuz mobil uygulamada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Bir aktif madde veya bitki koruma ürününün ilgili kullanım alanları kısmını göremiyorum.

Konuyu mobil uygulama ekibine ilettik. Gerekli düzeltme yapılacak. Bu sorun Android telefonlarda yaşanıyor diye biliyoruz. Eğer Apple telefonlarda da bu sorunu yaşayan kullanıcılarımız var ise kullandıkları ios sürümünü özellikle belirtmek şartıyla bizimle iletişime geçebilirler. Teşekkürler. 

Sayın ilgili; Arama kısmına KAYISI yazıyorum kayısı zararlısı olan şeftali güvesinde kullanılan Chlorantraniliprole etken maddeli pestisit görünmemektedir. CHLORANTRANILIPROLE yazıyorum bitkisi kayısı,şeftali olarak şeftali güvesi zararlısında kullanılabilir görünmektedir. Bu durum ile ilgili varsa kullanıcı hatam, yok ise gerekli düzenlemenin yapılması konusunda bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla..

Sistemdeki bazı tavsiyelere sadece "Kayısı" yerine "Kayısı, Şeftali" bitkisi şeklinde bileşik bitki olarak ruhsat verilmiştir. Bu durumda da şimdilik ruhsatlı ilaçları bulmak için "Tavsiye Arama" ekranında içinde "Kayısı" ibaresi geçen "Kayısı, Şeftali" veya "Kayısı, Kiraz" gibi bileşik bitkileri de aramanıza dahil etmeniz gerekmektedir.

Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığımız personeli ile yaptığımız görüşmede "Domates", "Domates (tarla)", "Domates (sera)" gibi Domates türevlerinin ve "Domates, Biber" gibi bileşik bitkilerin "Domates Bitki Grubu" adı altında tek bir yerde toplanarak kullanıcılarımızın tek seferde içinde domates geçen tüm tavsiyeleri arayabilmesi fikrimiz kabul gördü. Çalışma tamamlanınca Siz'in örneğinizde olduğu gibi "Bitki Grup: Kayısı"+ "Aktif Madde Grup: Chlorantraniliprole" şeklinde arayınca tek arama ile aradığınız ilaca ulaşabileceksiniz.  

Oldukça faydalı bir görüş öneri oldu. Kıymetli geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz.

Bkü veri tabanı sayfasındaki ARAMA MOTORU ile kast edilen GENEL ARAMA mıdır? Ayrıca ikinci bir sorum olacak, ARAMA MOTORU veya GENEL ARAMA ile TAVSİYE ARAMA çubuğunun birbirlerinden olan farkı nedir? Yani hangisi ne işe yarar, bir başka deyişle hangi amaç için hangisini kullanmalıyız? ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Sorunuzun ilk kısmı için Arama Motoru ile Genel Arama aynı şeyler.

Arama Motoru ekranı uygulamanın ilk yayınlanışında kullanıcılarımızın arayabilecekleri her şeye tek bir ekrandan erişebilmesi için tasarlanmıştı. Bu ekranda örneğin önce "Elma İç Kurdu" aranıyor. Sonra Elma İç Kurdu'nun detayında ilgili tavsiyelere erişilebiliyordu. Arama Motoru sadece bir kriterle aramaya imkan veriyordu ayrıca tavsiyelere erişmek hala kolay değildi.

Bu nedenle Bitki:Elma + Zararlı Organizma:Elma İç Kurdu+ Aktif Madde Grup: Abamectin gibi çoklu kriterle tek seferde arama imkanı sunan  "Tavsiye Arama" sayfası hazırlandı. Tavsiye Arama sayfası ile tüm tavsiyelere nokta atışı şekilde erişebilme imkanı sunuldu.

Yeri gelmişken kullanıma açılan son güncellemelerden bahsedelim:

1.     Tavsiye Arama sayfasında her tavsiye satırında damla ikonu varsa tavsiyenin aktif maddesi ve bitkisine isabet eden mrl oranlarına direkt erişim imkanı sunuldu.

2.     Bitki:Domates sadece domateste ararken Mrl Ürün:Domates tüm domates türevlerinde (Domates (tarla), Domates (sera) gibi) tek seferde arama yapılabiliyor.

3.     Tavsiyelerin listelendiği tablolara herhangi bir sütuna göre sıralama, sayfalama veya tek sayfada 100 kayıt gösterme gibi yeni işlevsellikler sunuldu.

4.     Verileri gösterdiğimiz tabloların mobil cihazlara uyumluluğunda çok daha iyi durumdayız.

5.     Arama Motoru ile çalışan kullanıcılarımızın Bitki Detay, Zararlı Organizma Detay gibi sayfalarda çoklu kriterle tavsiye filtreleyebilmesi sağlandı. 

Son olarak da Laboratuvar çalışanı olan kullanıcılarımız için sistemde şu an sadece EK-2 MRL oranları mevcut. Diğer eklerdeki MRL oranlarının da sistemimize ekleneceğini ve "Tavsiye Arama" sayfasından Mrl Aktif Madde (kalıntı) + MRL Ürün araması yapılarak tüm eklerdeki oranlara erişilebilmesi için çalışmamız olduğu müjdesini verelim.

 

Kıymetli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tavsiye arama çubuğundan 441 g/L Glyphosate Potasyum Tuzu'nu tarattığınızda gelen ruhsatlı BKU kısmında RANIDAP (IMAL) Herbisiti görünmüyor. Ama RANIDAP yazınca geliyor. Bu gibi durumlara daha öncede rastladım. Teşekkürler.

Ruhsatlı BKU'ların isimlerinde bazen Türkçe karakterlere bazende İngilizce karakterlere yer verilebiliyor. Siz her durumda I ve İ veya U ve Ü şeklinde aramayı deneyebilirsiniz. "Tavsiye Arama" sayfamızda "441 g/L Glyphosate Potasyum Tuzu" + "RANİDAP (İMAL)" şeklinde tek seferde çoklu kriterle ile de arama yapabilirsiniz. Teşekkürler. 

Merhabalar,28.02.2017 tarihinde Ralon Süper ilacımıza ait, aktif madde ve safener oranlarında yanlışlık olduğunu ve düzeltilebilmesi için yardımlarınızı talep etmiştim. Tahminen sistemde doğru oranlar ne zaman görülebilir acaba?

BKU veri tabanında RALON SÜPER ilacınız ile ilgili düzeltme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Merhabalar, sitenizde yer alan Ralon Süper ilacımıza ait aktif madde oranında yanlışlık bulunmaktadır. Normalde 69 g/l olması gerekirken sistemde 75 g/l fenoxaprop-p-ethyl olarak gözüküyor. Sanırım aktif madde ve safener oranlarının yeri değişir ise bu problem ortadan kalkacaktır. Yardım ve desteğiniz için çok teşekkürler

BKU veri tabanında RALON SÜPER ilacınız ile ilgili düzeltme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

2016 yılı BKÜ sınavındaki 59. soruda Ceviz Antraknozu'na karşı ruhsatlı % 50 Folpet cevabı işaretlenmiş ancak siteye baktığım zaman %50 Folpet'in Ceviz Antraknozu'na karşı etkisini göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Uygulamayı ilk açtığınızda gelen "Tavsiye Arama" sayfasında "% 50 Folpet" aktifini ve "Ceviz" bitkisini birlikte arayınca tek bir tavsiye bulduk. Aktif ile bitkiyi birlikte arama örneğinde olduğu gibi çoklu kriterle aramada sorun yaşıyorsanız "https://bku.tarim.gov.tr/Video/VideoListe" sayfasındaki kısa videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz. Teşekkürler.
Yasaklı aktiflere sitede nasıl ulaşabilirim

BKU veri tabanında  yasaklı aktiflere yetkililerin ulaşabilmesi mümkündür teşekkürler.

Chlorpyriphos ethyl etkili insektisit hububat dışında yasaklandığı halde elmada iç kurduna karşı DURSBAN DELTA 20CS VE PENNPHOS 480 CS tavsiyeleri hk

Chlorpyriphos ethyl etkili insektisit hububat dışında yasaklandığı halde elmada iç kurduna karşı DURSBAN DELTA 20CS VE PENNPHOS 480 CS tavsiyeleri BKU veriş tabanında güncellenmiştir teşekkürler.

CIRRUS,MISKIN DIRECT,LITCHO,VISOR adlarındaki ruhsatlarımız sisteminizde yer almamaktadır. Buradan Jpeg olarak yüklemeye çalıştık ancak kabul etmiyor. Ürünlerimizin ruhsatları bakanlığınızda mevcuttur. Sisteme eklenmesi ricasıyla, İyi Çalışmalar,

CIRRUS,MISKIN ,LITCHO,VISOR adlarındaki ruhsatlarınızın bilgileri  BKU veri tabanınada güncellenmiştir.

Sayın yetkililer;Eskiden Bakanlığın sayfasında Tavsiye almış BKÜ' lerin tavsiye aldığı konu, doz, tavsiye aldığı tarihleri yazan liste hk

BKU veri tabanında  tavsiye konusu ve tavsiye tarihleri eskiden olduğu gibi bulunmaktadır teşekkür ederim.

Fumigasyon adına ruhsatlı ürün arattırdığım zaman aktif madde olarak sadece 50 adet ürün çıkıyor onların etken maddeleri Aluminium phosphide ve Methyl Bromide, oysaki Magnesium phosphide, Dimethyl Disulfide ve Dazomet etkili maddelerinin de gözükmesi gerekiyor.
BKÜ VERİ TABANI programına girilip, "Ruhsat" menüsü "Ruhsat Detaylı Arama" ekranında liste görününce arama satırının altında Ruhsat Grubu butonunu tıklayıp, Akarisit, İnsektisit, Fumigant vs. birini seçip (Çoklu seçilemiyor), bul butonuna tıklanıldığında listeleniyor. İyi çalışmalar...
Merhaba, ceviz olarak arattığımızda gelen listelerde Fopet 50 wp çıkmıyor. Ama folpet olarak arattığımızda çıkıyor. Bu neden oluyor? Ceviz yazdığımızda bu etken maddede ruhsatlı ise çıkmasını rica ediyoruz. Teşekkürler.
"Fopet 50 wp" veya "folpet 50 wp" adında bir aktif madde veya ruhsat veri tabanımızda mevcut değil. Etken maddede ruhsatlı olan kayıtlar gösteriliyor ancak yasaklı, süresi geçmiş, askıya alınmış kayıtlar gösterilmemektedir. Fopet 50 wp veya Folpet 50 wp adındaki ürün ile ilgili bilgilendirici bir resmi bizimle paylaşırsanız uygun bulunması halinde veri tabanına bu kaydı ekleyebiliriz. Kullanıcılarımızın e-posta, isim gibi özel bilgilerini kesinlikle paylaşmamaktayız. Görüş ve önerilerinizi anonim olarak (özel bir bilgi belirtmeden) cevaplıyoruz. Sizler'le iletişim kurulması gerekebileceği durumlar için doğru e-posta adresinize ihtiyaç duyabiliyoruz. Teşekkürler.
Bitki koruma ürünleri veri tabanına apple store de ne olarak ararsak uygulamanızı indirebiliriz? Yardımcı olabilir misiniz?
Apple mağazasında bitki koruma yazıp veya web uygulamamızda "Mobil uygulamalarımız" menüsünden de erişebilirsiniz.
Mrb. Aktif madde sorguladığımızda ekran görüntüsünün çıktısını alıp o tarihte ruhsatlı olduğunu belgelemek için analiz sonucunun ekine koyulduğunda sorgu çıktısının hangi tarihe ait olduğu bilinmemektedir. Sonraki tarihlerde ruhsat iptali olursa çıktı tarihinin belgelenmesi gerektiğinden ana ekran veya uygun bir bölümde görünür şekilde tarih bulunması gerekmektedir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
"Tavsiye Arama" sayfasında MRL oranlarının da gösterimi üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığında belirttiğiniz gibi tavsiye arama sayfasında MRL oranı mevcut olan her tavsiye için tavsiye bilgileri, MRL bilgileri ve o günün tarihini içeren bir rapor çıktısı alabileceksiniz. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
MRL oranları listesinde yeni ruhsat alan BKÜ ve Geçici tavsiye alan BKÜ lerin MRL oranlarına raslayamadık. Mesela 450 g/lt Procloraz etkili maddeli Uifungi 450 EC (ithal) ticari isimli BKÜ Portakalda Turunçgil Depo Çürüklüğüne ruhsatlı olmasına rağmen MRL Listesinde Procloraz etken maddesinde portakalda MRL oranı bulunmamaktadır.
Dile getirdiğiniz konu bizimde gündemimizde olan bir konudur. Çalışmalarımız tamamlandığında mrl oranı listesine bakmadan tavsiye arama sayfasında görüntülenen tavsiyelerde mrl oranı ve mrl oranı resmi gazete yayınlanma tarihi gibi bilgilere de yer verilecektir.
Chlorpyrifos Ethyl etken maddeli bitki koruma ürünleri yasaklandığı halde hala neden veri tabanında görülüyor ?
Chlorpyrifos Ethyl etken maddeli bitki koruma ürünleri yasaklanmamıştır, kullanımına kısıtlama getirilmiştir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye duyurular sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Ürün bazlı aramada ceviz yazdığımızda cevizde geçici ruhsatlı ürünler aramada çıkmıyor. Geçici tavsiyeler de eklenirse güzel olur. Teşekkürler.
Geçici tavsiyelere erişim Genel Arama (Arama Motoru) sayfasından mümkün fakat Tavsiye Arama sayfasından şu an mümkün değil. Geçici tavsiyelere "Tavsiye Arama" sayfasından erişimi gündemimize alıyoruz. Böylelikle tavsiyenin tipi ne olursa olsun tek bir ekrandan tavsiyelere erişim mümkün olabilecek. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. (Not: 1 Kasım 2016 tarihi itibariyle talep karşılandı.)
Sisteme örneğin Kükürt 80 wp yazınca tüm ruhsatlı bitkileri getirmiyor. Örneğin fındık iç kurdu diye yazınca bulunamadı diyor nedeni nedir acaba?
Tavsiye arama sayfası, şu ruhsat (Siz'in örneğinizde Cansa Kükürt 80 WP (İmal)) şu bitkide tavsiyeli mi? veya şu bitkide şu zararlıya karşı hangi ilaçlar kullanılabilir? gibi sorulara hızlı cevap vermek için tasarlandı. Gösterilen tavsiye sayısı şu an 50 ile sınırlı. Eğer bir ruhsata ait tüm tavsiyeleri görmek istiyorsanız Ruhsat menüsü altındaki "Ruhsat Detaylı Aramayı" veya uygulamayı ilk açtığınızda gelen Tavsiye Arama sayfasındaki ikinci link veya üst menüdeki "Arama Motoru" linkiyle ulaşabileceğiniz Genel Arama sayfasını kullanabilirsiniz. Eğer tavsiye arama sayfasında birden fazla kriter ile aramada problem yaşıyorsanız hazırladığımız kısa videoya yine Tavsiye Arama yazısının hemen altında yer verilen birinci mavi renkli link ile ulaşabilirsiniz. Fındık iç kurdu sistemde mevcut değil fakat adı Fındık Kurdu ve latince adları farklı iki zararlı sistemimizde mevcut. Bildiriminiz için teşekkür ederiz.
PLAMEC 18 Ticari isimli 18g/l ABAMECTİN etkili maddeli EC formülasyonlu ilaç piyasada mevcut ancak listede yok, ruhsat durumu nedir?
PLAMEC 18 Ticari isimli 18g/l ABAMECTİN etkili maddeli EC formülasyonlu ilaç, halen ruhsatlı olup, artık sistemde mevcuttur teşekkürler.
Daha önce web sayfasında arama yaparken etkili madde ismi veya bitki ismi yazdığımız zaman ilgili konular geliyordu. Şimdi ne yazarsam yazayım, liste başı olan "A" harfi ile başlayan ambar zararlıları geliyor. Yani aradığım konuyu bulamıyorum. Eski arama sayfası benim için daha kullanışlıydı. Teşekkür ederim..
Aslında tavsiye arama sayfasında yer alan 2. mavi link Genel Arama (Arama Motoru) sayfasına yönlendirmesine rağmen gelen geri bildirimlerde fark edilmediğini gözlemlediğimizden "Arama Motoru" na ait linki üstteki menüye aldık. Kıymetli geri bildirimleri için tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.
Merhabalar, Biyoteknik yöntemlerle ilgili desteklerde akdeniz meyve sineğine karşı kullanılan LASTFLY ve ECONEX SANİDAD AGRİCOLA isimli tuzakları sistemde bulamadım ruhsatıyla ilgilimi sıkıntı var yoksa sistemde mi yok. Teşekkürler.
Her iki BKÜ'de sistemde var. Teşekkürler...
Phostek pellet ilacının aktif madde kısmında pellet hk
Phostek Pellet düzeltildi, teşekkürler
Thiophanate-methyl olarak arama yaptığımızda şeftali ruhsatı gözükmüyor. Şeftali diye aradığımızda da Tihophanate-methyl çıkmıyor.
Uygulamayı ilk açtığınızda gelen "Tavsiye Arama" sayfasında önce Thiophanate-methyl yazıp onu seçin. Sonra Şeftali yazıp onu da seçin. Şimdi de "Bul" butonuna tıklayarak hem Thiophanate-methyl hem de şeftalinin birlikte yer aldığı tavsiyeleri görebilirsiniz. Aramanın nasıl yapılacağı ile ilgili video hazırladık. Bu videoya da yine "Tavsiye Arama" sayfasındaki linke tıklayıp ilgili videoyu izleyerek çoklu arama hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Kiraz entegreyi seçip arama yapıyorum kurutmalık üzüm tavsiyeleri çıkıyor. Kiraz entegre ve herbisiti seçince anason çıkıyor. Tavsiye sayısı 50 ile sınırlı.
Tavsiye Arama ekranında tavsiye ile ilgili olmayan "Entegre Mücadele", "Mrl Ürün" gibi otomatik tamamlamalar kafa karıştırıcı olduğundan aramalarınızda görünmelerini engelledik. Tavsiye aramada birden fazla seçim yapıp ne tür aramalar yapabileceğinize ilişkin tanıtıcı bir video hazırladık. Tavsiye sayısı 50 ile sınırlı şu an. Kullanıcılarımız tavsiye aramayı verimli şekilde kullanmaya başlayınca gönderilen geri bildirimlere göre durumu tekrar değerlendirebiliriz. Teşekkürler.
Açık alanda hıyar yetiştiriciliği yapan ve afitlerle mücadele etmesi gereken bir üreticiye neyi, nasıl tavsiye edebileceğiz? Saygılarımla...
Daha önceden tek bir şey yazıp o şekilde arıyordunuz. Şimdi ise uygulamanın açılışında gelen "Tavsiye Arama" sayfasında istediğiniz kadar seçim yapıp aradığınız tavsiyelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bahsettiğiniz durum için veri tabanına baktık. "Hıyar (örtü altı)", "Hıyar (Sera)", "YAPRAK BİTLERİ (Myzus Persicae, Aphis Gossypii, Macrosiphum Euphorbiae)" ve "YAPRAKBİTLERİ (Aphis gossypii, Myzus persicae)" seçimlerini birlikte yaptığımızda 2 adet ilaç bulduk. Ayrıca ruhsat grubu seçimi yaparak aramanızı daha da daraltabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Dutta pamuk biti var geçen yılda vardı. İlaç attım fakat yine var ne yapmam gerekli?
Siz'e en yakın Tarım İlçe Müdürlüğü'ne gidip reçetenizi yazdırabilirsiniz. Eğer olur da İlçe Müdürlüğünde reçete yazmaya yetkili personel yoksa Siz'e en yakın reçete yazmaya yetkili kişiyi de yine İlçe Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
Zirai ilaç bayilik sınavına girmek istiyorum. Elimde kaynak yok nasıl tedarik edebilirim yardım ederseniz sevinirim.
En üstte yer alan menüdeki "Sınav Kaynakları" linkine tıklayın. Gelen sayfadaki kaynakları inceleyebilirsiniz.
Zirai Mücadele Teknik Talimat Kitaplarından cilt 2 ve 4 indirilemiyor.
Tüm dış linkle erişilen sınav kaynaklarını indirip kendi kaynaklarımız arasına aldık. Sorun çözüldü. Tekrar dener misiniz?
LADON SC 240 Aktif Madde: 240 gr/lt SpiromesifenFormulasyon: SC (Süspansiyon konsantre)Doğal kimyevi maddeler firmasına ait BKÜ listede yok.
29.06.2016 tarihi itibariyle var, teşekkürler
İlaçlar ile ilgili tavsiyeleri ruhsat adı altında toplamışsınız. Bunun yerine ayrıca bir TAVSİYELER adlı başlık oluşturulursa daha güzel ve kullanışlı olacak kanaatindeyim.
Bahsettiğiniz gibi tavsiyelerin tek bir ekrandan sorgulanabilmesi ile ilgili bir çalışma var. Yakında yayınlanmaya hazır olacağının müjdesini verelim. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. (Not: 03.08.2016 tarihinde "Tavsiye Arama" ekranını yayına aldık.)
We are studying which of our products to register in Turkey (next June), and would like to know if it would be posible to get a copy of this Public Database in Microsoft Excel format.We are mainly interested in the importations (ITHAL - 1321 PPP Registered), and the three columns in the Excel, including the Licensees, Importers, and Producers Companies. Many thanks in advance for your kind answer.
Dear Guillerma DetoreI, We are pleased to hear from you about your studies and thought to enter market of Turkey. You could always follow our web site without hesitate but unfortunately, we are sorry as this web site always up-to-date and it is impossible to give you any valid Excel list. Our web page always valid no Worry. With respect.
Uygulamanın "Sınav Kaynakları" kısmında çalışmayan linkler mevcut.
Konu incelenmiş olup "Entegre Mücadele Teknik Talimatları" kısmındaki çalışmayan veya yavaş çalışan linklerin onarımı yapıldı. "Bitki Sağlığı Uygulama Programı" ile "2015 Yılı Standart İlaç Deneme Metodları" bölümündeki "Patates Güvesi SİDM" kaynakları yakında Sizler'in istifadesine sunulacaktır. "Biyolojik Mücadele Kitabı", "Biyoteknik Mücadele Kitabı", "Kültürel Mücadele Kitabı" ve "Formülasyon Tipleri" kaynaklarının açılmasında herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Eğer bu kitaplara erişimde sorun yaşıyorsanız internet tarayıcınızı güncellemenizi tavsiye edebiliriz. Linklerin testleri Chrome sürüm 46 ile yapılmıştır. Geri bildirimleri için kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.